Ełczanki i Ełczanie... Dziękuję!Tomasz ANDRUKIEWICZ
Adaptacja części budynku przy ul. Kościuszki 37 na potrzeby Centrum Rewitalizacji Społecznej
Celem powstania i funkcjonowania Centrum Rewitalizacji Społecznej jest objęcie wsparciem całych rodzin w wymiarze profilaktyczno-terapeutycznym.
Adaptacja budynku przy ul. Kościuszki 37 na potrzeby Centrum Rewitalizacji Społecznej, umożliwi pełne realizowanie działań aktywizujących.
Obiekt w przeszłości był wykorzystywany jako stajnia w koszarach wojskowych, później jako obiekt koszarowy przeznaczony na pobyt ludzi. Obecnie budynek jest częściowo użytkowany.
Część budynku stanowi własność innego podmiotu. Powierzchnia użytkowa budynku: ok. 900 m2.
Zaplanowane działania w Centrum:
I. Część hostelowa (Postrehabilitacja):
- Pokoje dwuosobowe (12 szt.) dla osób będących w procesie postrehabilitacji,
- Pomieszczenie, które będzie pełnić funkcję kuchni wraz z jadalnią,
- Toalety wraz z prysznicami,
- Biuro/pokój terapeuty, część administracyjna.
W części hostelowej przewidziane są miejsca dla osób po ukończonej terapii w ośrodkach stacjonarnych, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej wynikającej z długotrwałego wykluczenia społecznego. Pobyt w hostelu stwarza możliwości reintegracji społecznej poprzez wsparcie terapeutyczne i aktywizację zawodową.
Pensjonariusze będą mogli uczestniczyć w ofercie związanej z rozwojem osobistym i zawodowym biorąc udział w kursach dostosowanych do sytuacji indywidualnej i gospodarczej.
Ważnym elementem będzie angażowanie osób przebywających w hostelu w funkcjonowanie Centrum poprzez obsługę techniczną klubu kulturalno-rozrywkowego oraz udział w działaniach animacyjnych na rzecz społeczności lokalnej z wykorzystaniem sprzętu w zasobach centrum.
Otrzymując tak kompleksowe wsparcie osoby przebywające w hostelu w ciągu rocznego pobytu zostaną przygotowane do wejścia w rynek pracy i samodzielne życie.
II. Część hostelowa/hotelowa:
- Pokoje (7 szt.) dwuosobowe z przeznaczeniem jako alternatywna dla komercyjnych hoteli, baza noclegowa, kierowana m.in. do uczestników szkoleń, sympozjów, konferencji, imprez kulturalno-rozrywkowych organizowanych na terenie Ełku,
- Toalety wraz z prysznicami,
- Część administracyjna hostelu (recepcja, biuro).
III. Część profilaktyczno-terapeutyczna:
- Sala do spotkań grupowych terapeutycznych, do pracy z rodziną, z młodzieżą, z możliwością prowadzenia szkoleń,
- Pokój (2 szt.) do terapii indywidualnej
- Sala zabaw dla dzieci rodziców uczestniczących w zajęciach
- Biuro, część administracyjna wraz z toaletą
- Toalety – damska, męska
- Pomieszczenie gospodarcze/magazyn na sprzęt animacyjny wykorzystywany do działań profilaktycznych na rzecz społeczności lokalnej
Działania podejmowane w tej części będą miały na celu wsparcie całych rodzin pod kątem umiejętności społecznych, wychowawczych. Obserwując nasilające się zjawisko rodzin niewydolnych wychowawczo z elementami zachowań autodestrukcyjnych wśród dzieci w wieku 12-15 lat, konieczne jest objęcie kompleksowym wsparciem takich rodzin.
IV. Część otwarta:
- Sala, przy niewielkiej modyfikacji uwzględnionej na etapie projektowania, pełniąca różną rolę np. lokal/klub pełniący funkcję kulturalno-rozrywkową z możliwością organizacji wydarzeń kulturalnych typu koncerty, przedstawienia teatralne, wernisaże, imprezy taneczne, wystawy, spotkania, sala konferencyjna,
- Część gastronomiczna/zaplecze kuchenne,
- Toalety – damska, męska,
- Z podejmowanych działań będą mogły korzystać również osoby starsze,
- W lokalu/klubie będą organizowane również tzw. dni międzypokoleniowe np. środa seniora itp.
27 kwietnia podpisano umowę z Wykonawcą dokumentacji projektowej.
Termin wykonania dokumentacji: 3 miesiące
Koszt wykonania dokumentacji: 79 950 zł
Wykonawca dokumentacji: Pracownia projektowa Architekt Witold J. Kowalczyk (Ełk)